Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)

Osoby z niedowładem ręki stykają się z pozornie błahym, ale dotkliwym problemem: “Jak zawiązać sobie buty?” Często jedynym rozwiązaniem wydaje się kupowanie butów na rzepy, ale odpowiedzmy sobie szczerze – czy można kupić buty na rzepy w rozmiarze 44? Czy buty na rzepy pasują do garnituru?
 
Poniżej prezentuję artykuł na temat specjalnego sposobu sznurowania, który pozwala na wiązanie butów jedną ręką. Tekst ten pochodzi z rewelacyjnej strony o sznurówkach http://www.fieggen.com/shoelace/index.htm i został udostępniony dzięki uprzejmości Iana Fieggena.

UWAGA: Na obrazkach pokazana jest perspektywa osoby wiążącej buta – góra (węższa) jest od strony czubka buta, dół (szerszy) od strony nogi.

OneHandedKnot1 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 1
Krok 1:
Zacznij od przewleczenia sznurowadła przez oczko najbliżej palców (na obrazku – górne lewe oczko). Następnie sznuruj tak, jak jest to pokazane na obrazku, aż przewleczesz sznurówkę przez ostatnie oczko (na obrazku – na dole po lewej).
OneHandedKnot2 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 2
Krok 2:
Luźny koniec (żółty) przewlecz przez sąsiednie oczko (dolne lewe). To drugie przewleczenie sprawia, że sznurowanie nie będzie się rozłazić.
UWAGA: Przy zdejmowaniu butów nie wyciągaj całkowicie tej sznurówki – ponowne jej zaplatanie za każdym razem jest męczące.
OneHandedKnot3 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 3
Krok 3:
Za pomocą kciuka i palca wskazującego zrób pętlę z luźnego końca tak, żeby przechodziła przez poziomą część sznurówki przechodzącą przez oczka (niebieską). Na kciuku powstanie pętla, a pozostałe palce trzymają luźny koniec sznurowadła.
OneHandedKnot4 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 4
Krok 4:
Powtórz całą operację tak, żeby jeszcze raz zrobić pętlę z luźnej części sznurówki i przewlec przez pętlę, którą masz na kciuku.
OneHandedKnot5 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 5
Krok 5:
Pętlę pociągnij w dół i w stronę prawego oczka.
Nie wyciągnij luźnego końca!
OneHandedKnot6 - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Krok 6
Krok 6:
Zaciągnij pętlę, tak żeby trzymała się mocno tuż przy oczku.
Efekt końcowy:
FinishedOneHandedKnot - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
Żeby węzeł końcowy dobrze się trzymał, powinien być mocno zaciśnięty.
Szczegóły techniczne:
Parzysta/nieparzysta liczba rzędów oczek:
Na zdjęciu poniżej pokazane jest sznurowanie buta z pięcioma parami oczek. Węzeł początkowy umieszczony jest po prawej stronie (tak samo jak węzeł końcowy). Dla butów z parzystą liczbą par oczek (np. 4 rzędy = 8 oczek, jak na obrazkach powyżej), węzeł początkowy znajduje się po przeciwnej stronie niż węzeł końcowy.
OneHandedKnot - Wiązanie butów przez osoby z niedowładem (1)
 Dodatkowe wskazówki:
1. Pokazane sznurowanie przeznaczone jest dla osób posługujących się prawą ręką. W przypadku posługiwania się lewą ręką należy zacząć sznurowanie od przeciwnej strony.

2.   Aby zrobić węzeł początkowy należy zawiązać sznurowadło na oczku (tak jak na zdjęciu). Można również zrobić supeł na końcu sznurówki, a następnie przewlec od spodu przez dziurkę (węzeł nie będzie widoczny, ale może być niewygodny) lub przewlec od góry (co jest wygodniejsze, ale wygląda nieelegancko).

 

Zobacz także: