U kogo może wystąpić udar mózgu?

Mówi się, że udar mózgu lub wylew może dotknąć osobę w każdym wieku i każdym stanie zdrowia. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Oto one:

Nadciśnienie tętnicze. Podwyższone ciśnienie krwi powoduje, że serce pompuje krew z większą siłą, powodując zwiększony nacisk na ściany tętnic. Pod wpływem nacisku cholesterol przenika do ściany naczynia i powoduje miażdżycę.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

 • Stosować się do zaleceń lekarza, regularnie przyjmować zalecone leki.
 • Dbać o prawidłową wagę ciała.
 • Ograniczyć spożycie soli.
 • Utrzymywać aktywność fizyczną.
 • Zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie.
 • Kontrolować ciśnienie krwi.

Choroby serca. Choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, powiększenie komory serca, świeżo przebyty zawał – mogą powodować powstawanie skrzepów krwi, które mogą się oderwać i zablokować naczynie krwionośne prowadzące do mózgu. Najczęstszą przyczyną udarów jest miażdżyca tętnic, czyli odkładanie się tłustych substancji w tętnicach. Osoby z chorobami serca powinny być pod stałą opieką lekarza.

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu z wielu powodów:

 • Nikotyna zwiększa ciśnienie krwi.
 • Tlenek węgla zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do mózgu.
 • Substancje smoliste gromadzą się w tętnicy szyjnej, która jest główną tętnicą dostarczającą krew do mózgu. Zablokowanie tej tętnicy jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu.

Po rzuceniu palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się z każdym rokiem. Po około pięciu latach od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu spada do poziomu takiego, jak u osób, które nigdy nie paliły.

Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne w całym ciele, a więc także w mózgu. Cukrzyca nie tylko jest istotnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, ale także udar mózgu u osób chorych na cukrzycę ma zazwyczaj groźniejszy przebieg i poważniejsze konsekwencje. Osoby chore na cukrzycę powinny stosować dietę cukrzycową i przyjmować przepisane leki.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol jest to substancja podobna do tłuszczy, która znajduje się we wszystkich komórkach ciała, także we krwi. Wyróżnia się dwa typy cholesterolu:

 • LDL – “zły cholesterol” – jest budulcem ścian komórek, a gdy jest go za dużo osadza się w ścianach tętnic i może je uszkadzać.
 • HDL – “dobry cholesterol” – produkowany przez wątrobę, reguluje poziom LDL – wyłapuje nadmiar złego cholesterolu i transportuje go do wątroby, gdzie zostaje usunięty.

Otyłość (zwłaszcza brzuszna) i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Otyłość zwiększa ryzyko udaru mózgu u kobiet i mężczyzn o około 30%. Nadużywanie soli podwyższa ciśnienie krwi, a nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko udaru mózgu co najmniej dwukrotnie.


Wymienione czynniki to tak zwane modyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu. Współistnienie kilku wymienionych powyżej czynników ryzyka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Dlatego należy za wszelką cenę dążyć do leczenia wspomnianych schorzeń i wyeliminowania złych nawyków żywieniowych.