Proste ćwiczenie na pamięć, koncentrację uwagi i spostrzegawczość

wykreślanka

Mam takie osobiste skrzywienie – w terapii lubię wykorzystywać zadania i sprzęty, które nie zostały specjalnie stworzone do terapii neuropsychologicznej lub logopedycznej, ale takie, które każdy ma w domu lub może je bez problemu kupić w pierwszym lepszym sklepie.

Zaczynając nowy dział zawierający propozycje ćwiczeń dla osób z zaburzeniami poznawczymi i z afazją, na pierwszy ogień wzięłam zwykłe wykreślanki, takie, które można kupić w każdym kiosku.
Ćwiczenie, które proponuję dobrze się sprawdzi u osób z raczej niedużymi zaburzeniami funkcji poznawczych. To zadanie ćwiczy pamięć operacyjną, spostrzegawczość, koncentrację oraz funkcje wykonawcze.

Moi podopieczni wykonują to zadanie w następujący sposób:

Najpierw uczą się na pamięć czterech słów z listy. Tych słów może być mniej, może być więcej, w zależności od potrzeb. My jesteśmy na etapie czterech słów. Gdy pacjent jest w stanie bez problemu wyrecytować te słowa z pamięci, zasłaniam kartką listę słów, a pacjent ma za zadanie znaleźć i wykreślić zapamiętane słowa. Po odnalezieniu czterech słów pacjent uczy się na pamięć kolejnych słów z listy.

To ćwiczenie jest dość trudne, angażuje wiele funkcji poznawczych na raz  – wymaga utrzymania w pamięci listy słów podczas przeszukiwania (czasem przez dłuższy czas), ignorowania słów innych niż te zapamiętane oraz sprawnego przeszukiwania przestrzeni. Jest męczące, ale daje dużo satysfakcji, a na dodatek osoby dobrze zmotywowane są w stanie wykonywać to zadanie samodzielnie, bez pomocy innych.

Wykreślanki można również bardzo łatwo stworzyć samodzielnie w generatorze dostępnym na stronie http://www.swiatnauczyciela.pl/narzedzia/wykreslanka/generator